Sanatate prin Miscare

Scris in (Sportul pentru Toti) de marian la data 25-11-2011

In cadrul programului ” Sanatate prin Miscare ” desfasurat de catre Asociatia Judeteana Sportul pentru Toti Ialomita , finantat de Consiliul Judetean Ialomita si sustinut de catre Directia Judeteana pentru Sport si Tineret Ialomita s-au desfasurat ultimele actiuni cuprinse in cadrul acestui program la Seminarul Teologic Slobozia ( pentru clasele apartinand fostei scoli nr 4 ) si Colegiul National ” Grigore Moisil” din Urziceni.
La Slobozia copiii din clasele V-VIII s-au intrecut la fotbal ( baietii ) si baschet ( fetele ). La Urziceni intrecerea a fost mult mai complexa. 6 echipaje, reprezentand 6 clase, s-au intrecut la diverse probe : saritura cu coarda, chestionare cu intrebari pe teme olimpice, retete gastronomice sanatoase, aruncarea mingiei de baschet la panou, dans .
Toti participantii au primit fructe, tricouri si diplome iar premiantii pe fiecare categorie de intreceri diverse premii.
Importanta actiunii a fost aceea ca elevii au facut sport impeuna. In plus la Urziceni inca 12 voluntari animatori „sportul pentru toti” printre elevii din judet

Program „Sport de performanta”

Scris in (Fără categorie) de marian la data 17-11-2011

CUPA UNIRII – HANDBAL
In data de 23.01.2011 sa desfasurat in sala Sporturilor din Slobozia Cupa Unirii la Handbal Masculin.
Acest concurs a avut ca scop pregatirea echipelor de handbal in vederea participari acestora la competitiile intejudetene.
Au fost prezente un numar de 4 echipe si anume : Liceul Teoretic Tandarei, Liceul de Arta Slobozia, Grup Scolar Mihai Eminescu- Slobozia, Liceul Pedagogic – Slobozia
CUPA PRESEI – FOTBAL

In data de 27 .03. 2011 pe terenurile de sport ( zona catedrala ) sa desfaurat Cupa presei unde au participat un numar de 3 echipe reprezentand urmatoarele institutii: Inspectoratul Judetean de Jandarmi Ialomita, Consiliul Judetean Ialomita, Jurnalul de Ialomita.
Directia pentru Sport si Tineret Ialomita a asigurat logistica, asistenta medicala si premii si Asociatia Judetena de Fotbal Ialomita arbitrajul.
CUPA DUHOVNICU – TENIS
Concurs interjudetean de tenis desfasurat pe baza sportiva Tenis Con din Slobozia in perioada 27-29.05.2011.
Competitia sa adresat sportivilor legitimate categoria seniori, desfasurandu-se meciuri la simplu si dublu.
Au participat sportivi din localitatile: Slobozia, Braila, Constanta, Galati, Bucuresti, Suceava, Campina, Slatina, Oltenita, Bacau, Botosani, Brasov, Buzau, Ploiesti, Mangalia.
Castigatorii au fost:
Buzea Marian ( Slobozia), Tudora Fanel si Mardare Emil ( Constanta), Condei Calalin ( Braila), Comanescu Dan ( Campina), Cerghia Ionel si Grigore Ionel ( Braila).
Directia pentru sport si tineret Ialomita a acordat : diplome, medali precum si mingii de joc.
CUPA IALOMITEI – SCRIMA

In perioada 4-5 iunie a fost desfasurata a 32 editie a Cupei Ialomitei la scrima desfasurandu-se cu sprijinul Consiliului Judetean Ialomita si a Federatiei Romane de Scrima.
Competitia s-a desfasurat in Sala Sporturilor din Complexul Municipal Slobozia unde au participat un numar de 76 de sportivi din 3 tari : Bulgariareprezentata prin cluburile din: Sofia,Plovdiv, Ruse, Moldova reprezentata prin Scoala de Scrima Chisinau si Romania reprezentata de cluburile: Steaua Bucuresti, Dinamo Bucuresti, CSTA Bucuresti, CSM Brasov , CSM Unirea Iasi, CSS Slobozia.
Rezultate
Proba Individuala feminin si masculin
Dima Loredana – CSS Slobozia
Zaporosnenko Neculai -Scoala de Scrima Chisinau
Probele pe echipe feminin si masculin
Loc I -Bulgaria
Loc II – Moldova
Loc III -CSS Slobozia
Masculine
Loc I -CSS Slobozia
Loc II – Moldova
Loc III – Bulgaria I
Premierea a fost facuta in proba individuala de Presedinta FRS – Doamna Ana Pascu iar in probele pe echipe de Domnul Primar Gabi Ionascu.
CUPA HEAD TENIS CON – TENIS

In perioada 25-29.04.2011 s-a desfasurat la slobozia – baza sportiva Tenis Con concursul interjudetean Cupa Head tennis.
Categoriile de participare au fost: la simplu categoria a III –a varsta 10,12,14,16 18 seniori fenimin si masculine.
Au participat un numar de 230 de sportive de la urmatoarele cluburi: Giglio Iasi, Olimpia Bucuresti, CFR Iasi Politehnica Bucuresti, Dacia Galati, Carpati Sinaia, Atles Galati, CSM Onesti, Axiopolix Cernavoda, Mamaia IDU, CSS 2 Bucuresti, CSS Tg Neamt, Omega Braila, CSM Bacau, Stiinta Constanta, Sportul Studentesc, LPS Constanta, Bistrita, Bacau,TC 2000, TCB, ICMRSG, CSS Slobozia, CS Tenis Con, Tenis Star, Venus Braila, Steaua bucuresti, Tomis Constanta.
Castigatori:
Gandac Alexia ( CSS Slobozia), Andreescu Stefan ( CSS Slobozia), Cadar Selma ( Costanta), Palofi Stefan ( Constanta), Daus Luana ( Targoviste), Popa Radu ( Galati), Ghioaca Mihaela ( Bucuresti), Calin Vlad ( Bucuresti), Toanchina Andrei ( Bucuresti), Teodora Rotaru ( Onesti), Stanescu Mihaela ( Pitesti), Patrasc Georgiana ( Bacau), Sandu Mirel ( Galati), Ciuntea Gabriel ( Bacau), Patrasc Gabriela( Bacau).
CUPA IALOMITEI – LUPTE
In data de 16.04.2011 in localitatea misleanu s-a desfasurat turneul interjudetean de lupte unde au participat un numar de 50 de sportivi de la cluburile: Rapid Bucuresti, CS 4 Bucuresti, CS 5 Bucuresti si CS Lupte Club Ialomita.
Categoriile de participare au fost : feminin : 59kg, 63kg si Masculin: 28kg, 38 kg, 42 kg, 50kg, 55kg.
Castigatori au fost : Ene Viorica ( CS Lupte Club Ialomita), Trofin Georgiana ( Rapid Bucuresti) Chirita Catalin Rapid Bucuresti), Ghita Nicolae ( CS Lupte Club Ialomita), Munjiev Lucian ( CS 4 Bucuresti), Enache Remus ( CS 4 Bucuresti), Badea Daniel ( CS 5 Bucuresti).
CUPA PRIMAVERII – SCRIMA
In perioada 07-08. 05. 2011 in localitatea Saveni a fost desfasurata Cupa Primaveri la scrima.
Acest concurs a avut caracter de pregatire in vederea participarii sportivilor ialomiteni la Campionatele Nationale ce vor urma.
Castigatorii au fost:
Popa Lavinia, Nenovici Claudiu, Botezi Claudiu, Toma Eugen.
ZIUA MONDIALA A ATLETISMULUI

In perioada 08.05.2011 pe stadionul Municipal din Slobozia a fost desfasurat concursul de altelism adresat sportivilor legitimate precum si a celor nelegitimati.
Probele si categoriile de participare au fost :
Copii II (2000-2001) 50m, lungime, 500m
Copii I (1998 – 1999) 50m, lungime, 600m
Juniori III (1997- 1996) 100m, lungime, 300m, 800m
Juniori II (1994-1995) 100m, lungime, 400m, 800m

Au participat un numar de 180 de sportivi din localitatile: Slobozia, Amara, Ograda, Gheorghe Doja, Fetesti, Munteni Buzau, Grivita, Platonesti.
Castigatorii au fost:
Lupu Vlad, Dogaru Alexandru, Sara Ana Maria, Miu Cristian, Serban Georgiana, Dobre Ciprian, Miu Cristian, Enache Ionut, Saracaceanu Marius, Irimescu Cristina, Baciu Raluca, Avram Nicoleta, Urse Andreea, Vranceanu Marius, Teodorescu Florentina.
CUPA ROMANIEI – SCRIMA
In data de 11-12.06.2011 la slobozia a fost organizata etapa finala a Cupei Romaniei la Scrima – seniori masculin.
Acesta a fost organizata de Federatia Romana de Scrima in colaborare cu Directia pentru sport si tineret Ialomita.
Sau intrecut cei mai puternici spadasini din tara si anume : Dumitrescu Rares ( dinamo), Dolniceanu Tiberiu ( dinamo),Dragomirescu Ciprian ( CSTA Buc) Galateanu Ciprian ( CSM Iasi), Ciornila Sergiu ( CSM Iasi), Sarbu Dragos ( CSM Iasi ), Florea Andrei ( CSA Steaua), Badea Alin ( CSA Steaua), Hancianu Cosmin ( CSA Steaua), Siriteanu Alexandru ( CSA Steaua).
Slobozia a participat cu valorosi ei sportivi si anume : Crutu Mihai, Bucur Madalin, Raducan Gabriel, Teodosiu Iulian, Ivan Iulian.
Rezultate:
1 – Hancianu Cosmin ( steaua), 2 – Sititeanu Alexandru ( steaua),3 – Dolniceanu Tiberiu ( Dinamo), 4 – Galateranu Ciprian ( CSM Iasi),5- Badea Alin (Steaua).
Sportivi nostrii ocupand meritate locuri in clasamentul seniorilor romaniei : Loc 11 Crutu Mihai, 18 Mircioiu Catalin, 19 Teodosiu Iulian.
CUPA BIAS – TENIS

Directia Judeteana pentru Sport si Tineret Ialomita in colaborare cu CSS Slobozia a organizat in data de 04-09.06.2011.
Aceasta competitie face parte din calendarul oficial al Federatiei Romane de Tenis.
Au participat un numar de 96 de sportivi din : Braila Galati, Slobozia, Constanta, Mamaia, Botosani, Bucuresti.
Castigatorii: Giurea Maria, Vasile Cristina, Stoian Maria, Andreescu Stefan, Gima Sebastian, Bejenaru Adrian, Dadaciu Sabina, Tudorache Raluca, Sararu Eliza, Valcu Giani, Boitan Adrian, Chivu Ramona, Potescu Valentin, Cazacu Laura.
CUPA FLORILOR – TENIS
Clubul Sportiv Scolar Slobozia in colaborare cu Directia pentru Sport si Tineret Ialomita a organizat la Slobozia in data de 16-22.04.2011 la baza sportiva Tenis Con Slobozia competitia sportiva – Cupa Florilor – concurs National de Categoria a IV –a .
Au participat un numar de 140 de sportivi de la urmatoarele cluburi: Giglio Iasi, Olimpia Bucuresti, CFR Iasi Politehnica Bucuresti, Dacia Galati, Carpati Sinaia, Atles Galati, CSM Onesti, Axiopolix Cernavoda, Mamaia IDU, CSS 2 Bucuresti, CSS Tg Neamt, Omega Braila, CSM Bacau, Stiinta Constanta, Sportul Studentesc, LPS Constanta, Bistrita, Bacau,TC 2000, TCB, ICMRSG, CSS Slobozia, CS Tenis Con, Tenis Star, Venus Braila, Steaua bucuresti, Tomis Constanta.

Rezultate :
Gavrilovici Ana Maria – altitus Tulcea cat 14 ani
Popa Sebastian – CSS Slobozia cat 14 ani
Modi Popa – Dacia Galati cat 12 ani
Abouritei Nicolae – Stiinta Constanta cat 12 ani
Gandac Alexia – CSS Slobozia cat 10 ani
Simion Alexander – Dinamo Buc cat 10 ani
CUPA MUNICIPIULUI SLOBOZIA

In data de 08.10.2011 Directia pentru Sport si Tieret Ialomita in Colaborare cu Directia pentru Cultura Sport si Tineret Slobozia a organizat Cupa Minicipiului Slobozia – Atletism.
Au participat Sportivi din localitatile : Slobozia, Amara, Bordusani, Cegani, Saveni, Andrasesti, Traian, Gheorghe Doja – cu un numar de 250 de sportivi.
PROBE SI CATEGORII DE INTRECERE:
C II 50m, lungime, 600m, aruncarea mingiei de oina fete si baieti, JIII 100m,lungime, 800m aruncarea greutatii, CI – 60 m, aruncarea mingiei de oina, 800m.
Rezultate Sportive :
Budu Antreea 50m – Amara, Vranceanu Marius 50m –Amara, Rosi Anima -60m –Amara, Mihai Gigi 60m – liceul de arta, Cuzminsschi Maria 100m sc 2, Burlacu Bogdan 100m liceul de arta, Budu Andreeea lungime –Amara, Comsa Stoica –oina, Chirita daniela – oina , Marin Bianca – greutate, Burlacu Andreea – greutate, Vlad Daniel – 600m, Badea Bianca- 800m, Ciobanu Alexandru – 800m, Pintilie Gabriel –Lungime.
MEMORIALUL “ NICOLAE MIHAILESCU ”- Editia I

In data de 22-23.X. 2011 Directia pentru Sport si Tineret Ialomita a organizat prima editie a Memorialul Nicolae Mihailescu – concurs international de scrima sabie masculin si feminin
desfasurat in Sala Sporturilor din Slobozia.
PROBE SI CATEGORII DE INTRECERE: Sabie individual si echipe – feminin si masculine- juniori.
Aceasta actiune a avut ca scop verificarea nivelului de pregatire al sportivilor nostri aflati in centrul olimpic.
Competitia s-a desfasurat in sala sporturilor din Slobozia, au participat un numar de 65 de sportivi reprezentand 3 tari : Bulgaria (Ruse, Plovdiv, Sfofia) , Moldova (Scoala de Scrima Chisinau) si Romania (CSS Unirea Iasi, Dinamo Bucuresti,CSTA Bucuresti, CSM Iasi, CSS Slobozia).
Au fost premiati in probele individuale primii 4 sportivi ( feminin, masculin) iar in probele pe echipe primele 3 echipe ( feminin si masculin).
PREZENTARE PE SCURT:
Concursul s-a desfasurat in2 zile, 4 reuniuni si anume:
– reuniunea I – sabie feminin individual
– reuniunea II sabie Masculin individual
– reuniunea III sabie feminin echipe
– reuniunea IV sabie masculin echipe
In perioada 22-23. 10.2011 –Directia pentru sport a Judetului Ialomita in colaborare cu Federatia Romana de Scrima, Directia Minicipala pentru Cultura Sport si Tineret Slobozia si Clubul Sportiv Slobozia a organizat prima editie a Memorialului “Nicolae Mihailescu” – personalitate marcanta a sportului ialomitean cel care in 1972 infiinta primul club de scrima la slobozia iar vreme de 25 de ani a obtinut performante deosebite atat pe plan national cat si international pentru judetul ialomita.
In ultimii 14 ani de cariera ia petrecut in Kuveit antrenand lotul national al statului kuveitian – obtinand numeroase trofee la jocurile Asiatice si Mondiale.
Din nefericire in luna august anul acesta sa stins din viata in urma unei lungi si grele suferinte.
Clasament individual sabie feminin
1. Jelaki Aliona – Chisinau
2. Dima Loredana – CSS Slobozia
3. Stancova Darina –Sofia
4. Angelova Adriana – Ruse
5. Musat Cristina – CSS Slobozia
6. Popa Lavinia – CSS Slobozia
7. Banica Ionela – CSS Slobozia
8. Teohorova Paria – Ruse

Clasament individual sabie masculin:
1. Mihai Crutu – CSS Slobozia
2. Cristian Bituca – CSM Iasi
3. Zaporeskenco Neculai – Chisinau
4. Silviu Ciornila – CSM Iasi
5. Teodosiu Iulian – CSS Slobozia
6. Galev Alexandre – Ruse
7. Bucur Madalin – CSS Slobozia
8. Murgu Cosmin – CSM Iasi
Echipe Sabie Feminin
1. CSS Slobozia
2. Fenging Ruse
3. CSS Slobozia II
Echipe Sabie Masculin
1. Republica Moldova
2. CSM Iasi
3. CSS Slobozia
Crosul Podurilor Dunarene.
Diretia pentru Sport si Tineret Ialomita a organizat in data de 05.11.2011 la Facaeni Crosul Podurilor Dunarene.
Alergare de rezistenta – Cros-.Categorii de varsta 11-12 ani( 500m fete,600m baieti) 13-14 ani ( 600m fete 800m baieti), 15-16ani ( 800m fete, 1000m baieti).
Selectia elevilor in probele de alergari, promovarea ramurei sportive.
Au participat un numar de 175 de sportive din localitatile Facaeni, Movila, Gura Ialomitei, Giurgeni, Luciu, Platonesti si Saveni. Sau acordat diplome si cupe .
Castigatorii probelor au fost:
Cat 11-12 ani : Cornea Paula – Gura Ialomitei, Avram Marian- Facaeni
Cat 13-14 ani : Clinci Florentina – Facaeni, Constantinescu Marius- Movila
Cat 15-16 ani : Nicolescu Madalina – Facaeni, Secuiu Adrian- Facaeni

CUPA JUNIOR

Scris in (Sportul pentru Toti) de marian la data 15-11-2011

Luni 14.11 2011 la Penitenciarul Slobozia s-a desfasurat in organizarea Asociatiei ” Din inima pentru aproapele ” din cadrul Protopopiatului Slobozia , Penitenciarului Slobozia, Directiei pentru Sport si Tineret Ialomita si Asociatiei Sportive ” Vointa Orboiesti ” actiunea sportiv-recreativa ” Cupa Junior ” la tenis de masa .
Actiunea a facut parte din programul ” Educatie cu pasi marunti” initiata de Propopiatul Slobozia.
Zece tineri din Orboiesti condusi de preotul Ganga Nicolae de la parohia din localitate s-au intrecut la tenis de masa cu 10 tineri aflati in Penitenciarul Slobozia.
Intrecerea s-a incheiat cu scorul de 6-4 pentru cei aflati in asistenta Penitenciarului.
Toti particiapntii au primit diplome si dulciuri din partea organizatorilor iar echipa invingatoare o cupa.
Invingatorii Mihai, Robert, Razvan,David, Florin, Lucian, Marius, Adrian, Ion si Eugen au inteles cat de important este sa faci sport si apoi sa strangi mana adversarului ca forma de respect pentru efortul fiecaruia
De evidentiat aportul d-nei Anastasia Patrascu din cadrul Protopopiatului Slobozia.

CUPA IALOMITEI LA SAH

Scris in (Fără categorie, Sportul pentru Toti) de marian la data 01-11-2011


In periada 29-30.10 , la Amara , in cadrul Centrului de Agrement pentru Tineret al DJST Ialomita , s-a desfasurat prima editie a competitiei de sah pentru persoanele cu dizabilitati vizuale „Cupa Ialomitei la sah”. La actiune au participat 12 competitori din Slobozia, Amara si Bucuresti.
Actiunea a fost desfasutata de catre DJST Ialomita in parteneriat cu Asociatia Nationala a Nevazatorilor – filiala Ialomita.
Toti participantii au primit diplome din partea organizatorilor. Primii trei clasati au primit medalii si cupe.
Castigatorul competitiei a fost CIUCIULETE STELIAN din Bucuresti

SPORT SI SANATATE – CIULNITA

Scris in (Sportul pentru Toti) de marian la data 01-11-2011

Sambata 29.10 2011 la Ciulnita in cadrul unui program mai amplu de promovare a sanatatii initiat de Fundatia Romtens si Primaria comunei Ciulnita s-au desfasurat si actiuni sportive in cadrul actiunii „SPORT SI SANATATE”.
Pe un traseu ce a masurat 800 m s-a desfasurat intrecerea de alergare pe sosea intrecere la care s-au inscris 92 persoane cu varste intre 7 si 45 ani. Intrecerea a avut ca scop promovarea miscarii ca forma de mentinere a tonusului fizic. Toti participantii au primit din partea DJST Ialomita fructe.
La scurt timp dupa incheierea intrecerii de alergare, sportivii clubului Olimpia Slobozia au prezentat demonstratii de judo si karate.